Obniżka pensji zwykle wymaga zmiany regulaminu
Pracodawcy prywatni mają obowiązek ustalenia warunków opłacania personelu we własnych przepisach, czyli układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania czy indywidualnych angażach. Zbyt ogólne sformułowania, niepodawanie stawek i wysokości składników pensji czy pomijanie niektórych świadczeń, które pracownicy faktycznie otrzymują - to główne błędy, jakie przy tym popełniają. W ten sposób zatrudnieni tracą mechanizmy chroniące ich przed samowolą szefa, a ten może szybko, choć nielegalnie, dokonać obniżek.
Liczy się technikaPrawo narzuca tymczasem dokładny sposób określania zarobków. Zgodnie z art. 78 kodeksu pracy mają one odpowiadać rodzajowi, ilości i jakości pracy oraz kwalifikacjom niezbędnym do jej wykonania. Szef powinien płacić tyle samo za jednakową pracę, bo inaczej naraża się na oskarżenia o dyskryminację i na zapłatę odszkodowania. Osoby na pełnym etacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta