Nawet długa choroba nie chroni przed utratą pracy
Art. 53 k.p. pozwala rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, gdy ten przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Nie oznacza to jednak, że musi z tego przywileju skorzystać. Jeśli jednak to robi, to ma postępować w zgodzie z przepisami, aby nie narazić się na ryzyko przegrania ze zwolnionym sprawy w sądzie pracy.
Sądy o długiej chorobiePracodawca, który zdecyduje się na takie rozstanie z chorym pracownikiem, może czerpać wskazówki z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Ale uwaga! Jest ono wprawdzie bogate, ale niejednorodne (patrz tekst obok). Wyroki dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw, a te, choć mogą być zbieżne ze stanem faktycznym u pracodawcy, to różnić się będą istotnym szczegółem decydującym o niepomyślnym dla niego finale przed wymiarem sprawiedliwości.
Pracodawcy muszą jednak pamiętać o niedawnym wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (C-13/05 z 11 lipca 2006 r.). Trybunał zinterpretował w nim pojęcie "niepełnosprawności". Analiza tej szerokiej definicji pozwala na wniosek, że niektóre przypadki długotrwałej choroby (i nieobecności pracownika) mogą łączyć się z niepełnosprawnością (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta