Rozstań się bez wypowiedzenia
Takie nagłe rozstanie to nie tylko przywilej pracodawcy. Skorzysta z niego także pracownik.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia oznacza jej zakończenie ze skutkiem natychmiastowym, czyli bez zastosowania okresów wypowiedzenia.
Nawet gdy pracownika nie ma firmieRozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. to nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy i pracodawca powinien z niego korzystać wyjątkowo i ostrożnie. Muszą go uzasadniać szczególne okoliczności, które w zakresie winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie (wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 2005 r., II PK 305/04).
Ale uwaga! Pracodawca może je wręczyć nie tylko w pracy, ale również gdy pracownik przebywa na urlopie lub jego nieobecność jest usprawiedliwiona inaczej (wyrok SN z 27 września 1983 r., I PRN 108/83).
Wyłącznie trzy powodyTylko w trzech wypadkach pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika bez wypowiedzenia, czyli ze skutkiem natychmiastowym. Zgodnie z art. 52 k.p. dzieje się to w razie: > ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta