Gdy szef rozstaje się z pracownikiem
Jak zatem niezadowolony szef może skutecznie doprowadzić do rozstania z nim? Musi mu prawidłowo wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Ale często i to nie wystarczy!
Wypowiedzenie umowy o pracę to oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy (pracodawcy lub pracownika) o rozwiązaniu umowy po upływie odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Jest to czas, jaki musi upłynąć od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy do jej rozwiązania.
Tu czasami pracownik ma szansę, bo najczęściej popełniane przez pracodawców błędy przy wypowiadaniu umowy o pracę dotyczą właśnie składania oświadczeń woli oraz ich prawidłowej formy. Zatrudniony może wtedy uniknąć zwolnienia, jeśli udowodni, że nie została wskazana przyczyna wypowiedzenia lub podano ją nie dość konkretnie. Ponadto pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, ale będzie ono nieskuteczne, gdy: > nie skonsultuje wypowiedzenia ze związkami zawodowymi, > wypowie umowę o pracę chronionemu pracownikowi, > nie poinformuje pracownika o przysługujących mu środkach odwoławczych. Wielokrotnie potwierdził to Sąd Najwyższy.
Kto wręcza wypowiedzenieGdy jedna ze stron stosunku pracy oświadcza, że chce wypowiedzieć umowę o pracę, to dochodzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta