Bez tematów tabu
Andrzej Ananicz: Nie sądzę. Zwycięstwo Orhana Pamuka jest przede wszystkim wyrazem uznania dla jego klasy artystycznej, choć oczywiście jest to pisarz, który łączy kulturę Wschodu i Zachodu, co w dzisiejszej sytuacji ma znaczenie polityczne. Pamuk jest świetnie wykształcony na Zachodzie, a jednocześnie pisze często o duszy tureckiej, historii Turcji, tym, co stanowi istotę tej kultury.
Zanim porozmawiamy o literaturze Pamuka, zostańmy przez moment przy polityce. W czwartek, gdy przyznawano Pamukowi Nobla, niższa izba francuskiego parlamentu przegłosowała prawo zakazujące negowania ludobójstwa Ormian w Turcji w 1915 r. Te dwa fakty wpłynęły na ożywienie emocji wokół Turcji. Czy pana zdaniem szybszego tempa nabierze również debata na temat członkostwa Turcji w Unii i statusu tego kraju na arenie międzynarodowej?Wynik tego głosowania bardzo komplikuje cały proces negocjacji. Przypomnę, że Turcja nie tylko została uznana za kandydata, ale rozpoczęto z nią negocjacje. Dotychczas w historii Unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta