Nie można lekceważyć kłopotów psychicznych żołnierzy
Obowiązkowa służba wojskowa wiąże się z noszeniem broni, więc ze szczególną starannością należy regulować sposób jej odbywania przez żołnierzy wykazujących zaburzenia psychiczne.
A takie właśnie problemy miał syn Abuzera Atamana. Mikhail służył w wojsku w Kars. W pewnym momencie rodzina podczas rozmów telefonicznych wyczuła, że coś złego dzieje się z chłopakiem. Według relacji jednego z krewnych, który go odwiedził, znajdował się w alarmującym stanie psychicznym wymagającym leczenia. Po ucieczce z koszar i zatrzymaniu w stanie całkowitej nieprzytomności przez policję wojskową rodzina załatwiła mu urlop, podczas którego miał zacząć się leczyć. Został umieszczony w wojskowym szpitalu psychiatrycznym w Ankarze. Po pewnym czasie wydawało się, że jego stan się poprawił, wrócił więc do koszar. Poprawa nie trwała długo. Młody poborowy zastrzelił się w styczniu 1998 r. podczas nocnej warty. Prokurator wojskowy stwierdził samobójstwo.
W skardze do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ojciec żołnierza zarzucił naruszenie prawa do życia z powodu okoliczności, w jakich jego syn stracił życie, i braku skutecznego śledztwa w tej sprawie (art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta