Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadek podolskiej twierdzy

14 października 2006 | Polski oręż | DM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Upadek podolskiej twierdzy Sułtan Mehmed IV osobiście prowadził wielką armię - łącznie z posiłkami tatarskimi i Kozakami Doroszenki zebrał ok. 80 tys. żołnierzy. Tymczasem Rzeczpospolita była praktycznie bezbronna, gdyż wskutek zerwania sejmów nie było pieniędzy na zwiększenie liczebności wojska.

Kamieńca Podolskiego strzegło raptem 1100 żołnierzy pod wodzą starosty podolskiego Mikołaja Potockiego, na Ukrainie było rozrzuconych kilka tysięcy ludzi oraz 4,5 tys. Kozaków Chanenki, który daremnie błagał o posiłki.

Łudzono się nadzieją pomocy moskiewskiej, zgodnie z zapisami traktatu andruszowskiego. Car Aleksy Michajłowicz ostrzegł nawet Turków przed inwazją, ale wielki wezyr Ahmed Köprülü słusznie nie przejął się tym, uznając, że Rosjanie nie kiwną palcem w obronie Polaków. Nie pomylił się. Armia turecka maszerowała niespiesznie, pewna łatwego zwycięstwa. Sułtan dopiero 5 czerwca opuścił Adrianopol, tradycyjny punkt koncentracji wojsk osmańskich w kampaniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3967

Spis treści

Ekonomia i rynek

Zamów abonament