Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polemiki, wyjaśnienia

21 sierpnia 1995 | Prawo | RS

Polemiki, wyjaśnienia

W zamieszczonym w Rzeczpospolitej z 11 lipca 1995 r. artykule "Polityka celna jako narzędzie fiskalne" autorstwa Roberta Gwiazdowskiego podano informacje wprowadzające w błąd czytelnika, a dodatkowo mające ton zjadliwy.

Dotyczy to fragmentów:

"Rząd kontynuując linię poprzedników, ma zamiar obłożyć import wielu artykułów spożywczych cłem ponad 160 proc. !! !"

-- Trudno dociec, na jakiej podstawie oparte są te informacje. Autor ma przecież dostęp do Dziennika Ustaw z opublikowaną taryfą celną obowiązującą od 1 lipca 1995 r. i mógłby przekonać się o nietrafności stawianej tezy.

"Domniemanie to jest niejako uzasadnione, gdyż pan minister wyraźnie sięga do przykładów z lat osiemdziesiątych. Planuje się bowiem wprowadzenie minimalnych kontyngentów importowych z niższym cłem, w wysokości 3 proc. konsumpcji z danego okresu bazowego, którym mają być "wzorcowe" lata 1986--1988. Ciekawe, jak długo myślano nad wyborem tego właśnie przedziału czasowego. Zadecydowało chyba przekonanie, że był to okres dla polskiej gospodarki wyśmienity, kiedy sklepy były pełne dóbr wszelkich (przez 30 minut po otwarciu) , pośród których dominował, jak pamiętam, ocet, czego czasem także brakowało".

-- Porozumienie Rundy Urugwajskiej GATT podpisane przez większość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament