Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cena dwóch godzin w tygodniu

21 sierpnia 1995 | Gazeta | AF

Czas pracy

Cena dwóch godzin w tygodniu

Rząd sprzeciwił się ustawowemu wprowadzeniu czterdziestogodzinnego tygodnia pracy. To jedna z pięciu konsekwentnych odmów, jakie Rada Ministrów przedstawiła w odpowiedzi na postulaty NSZZ "Solidarność". Dla uzasadnienia skorzystano z analiz, jakie na ten temat przeprowadzono w Ministerstwie Finansów.

O ewentualnym skróceniu normy czasu pracy z 42 na 40 godzin zdecydować powinna Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Spraw Kodeksu Pracy zajmująca się rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy -- kodeks pracy.

O 13 dni krócej w pracy

Powszechne i ustawowe zmniejszenie czasu pracy w tygodniu z 42 na 40 godzin powoduje "zaoszczędzenie" 104 godzin. Każdy zatrudniony pracowałby wówczas o 13 dni mniej w ciągu roku.

Szacunki przeprowadzono dla zatrudnionych w sektorze publicznym. Wynika z nich, że jeśli zmniejszono by normę pracy i chciano tyle samo produkować (przy takiej samej wydajności) , niezbędne byłoby zatrudnienie dodatkowo stu czterdziestu jeden tysięcy ludzi. Zatrudnienie takiej liczby pracowników zmusiłoby pracodawców do wydania 1,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament