Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzęsienie monopolem

21 sierpnia 1995 | Ekonomia | EB

Totalizator Sportowy

Trzęsienie monopolem

Ostatnio w Totalizatorze Sportowym było trochę zamieszania. Minister finansów, w imieniu Skarbu Państwa, a więc właściciela przedsiębiorstwa, 16 czerwca br. odwołał ze stanowiska dyrektora Grzegorza Sołtysińskiego. Pisaliśmy o tym w 141. numerze "Rzeczpospolitej" z 20 czerwca br. Dyrektorowi Sołtysińskiemu zarzucono rażące naruszenie prawa, nikt jednak nie sformułował pod jego adresem żadnych konkretnych oskarżeń ani nie przedstawił dowodów.

Sprawa Totalizatora Sportowego jest bardziej skomplikowana i nie da się jej sprowadzić tylko do personalnych przetasowań. Okazuje się, że przedsiębiorstwa prowadzące gry i zakłady wzajemne działają niezgodnie z przepisami. Nie jest to w dodatku ich wina, tylko obowiązującej ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych z 1992 roku, która zawiera tzw. błąd prawny. Zaakceptowana przez KERM 17 bm. nowelizacja tej ustawy nie usuwa tego błędu, tylko powiela go w starej wersji.

Kto jest za, a kto przeciw

Przedstawiciele rady pracowniczej, "Solidarności" i pracownicy Totalizatora Sportowego byli zaskoczeni i niezadowoleni z odwołania dyrektora Sołtysińskiego. Wkrótce po tym wnieśli do sądu gospodarczego sprawę, domagając się określenia przez sąd, czy minister finansów jest w ogóle właściwym organem do wydawania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament