Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy status obligacji

21 sierpnia 1995 | Prawo | JK

Nowy status obligacji

Od 20 sierpnia br. obowiązuje nowa ustawa o obligacjach z 29 czerwca 1995 r. (Dz. U. nr 83) . Dotychczasowa z 1988 r. pochodziła z epoki, w której rynek papierów wartościowych właściwie nie istniał. Dlatego jej przepisy nie przystawały do dzisiejszych potrzeb i rosnącego zainteresowania obligacjami.

Obligacje mogą zatem emitować także podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, gminy, związki międzygminne oraz miasto stołeczne Warszawa, inne osoby prawne upoważnione do tego na podstawie innych ustaw. Banki są uprawnione do emisji na zasadach tej ustawy w zakresie nie uregulowanym prawem bankowym.

Ustawy nie stosuje się do obligacji Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego (podobnie jak w poprzednim stanie prawnym) .

Znacznie rozszerzono definicję obligacji: jest to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem jej właściciela (obligatariusza) , i zobowiązuje się do wykupu obligacji. Może się też zobowiązać do świadczeń niepieniężnych, w postaci przyznania obligatariuszowi prawa do udziału w przyszłych zyskach emitenta, zamiany obligacji na akcje spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament