Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie jesteśmy dla siebie lepsi

21 sierpnia 1995 | Gazeta | RW

PBS dla "Rzeczpospolitej"

Nie jesteśmy dla siebie lepsi

Nie jesteśmy ani życzliwsi, ani grzeczniejsi, ani bardziej uczynni czy towarzyscy niż 10 lat temu. Nie wzrusza nas bardziej niż kiedyś nieszczęście i bieda innych. Nie otaczamy większą troską własności publicznej. Wśród ankietowanych przez sopocką Pracownię Badań Społecznych dominuje przekonanie, że w ciągu ostatniej dekady nie wzrosły "społeczne przymioty" obywateli naszego kraju. Sondaż zamówiła "Rzeczpospolita".

Przełomu nie ma

Trudno zachować pogodę ducha i życzliwość dla bliźnich w tasiemcowej kolejce przed sklepem lub w zatłoczonym tramwaju (choć zakłady komunikacyjne oblepiały ongiś wagony apelami "Z uśmiechem łatwiej znosić trudy podróży") . Nie bardzo chce się uszanować zieleń trawnika, skoro wokół i tak wszystko połamane i brudne. Przez całe lata dużo mówiło się w Polsce o ofensywie chamstwa i znieczulicy, bardzo często wiązano to z warunkami życia w kraju. Ich zmiana miała też zmienić postawy Polaków.

Jeśli dosłownie potraktować wyniki sondażu PBS dla naszej gazety, na razie taki przełom się nie dokonał i "transformacja obyczajów" jeszcze nie nastąpiła. Większość ankietowanych twierdzi, że w porównaniu z połową lat osiemdziesiątych nie staliśmy się lepsi i milsi dla siebie nawzajem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament