Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewypał legislacyjny, czyli o odrębnej reglamentacji własności lokali

21 sierpnia 1995 | Prawo | KK

Niewypał legislacyjny, czyli o odrębnej reglamentacji własności lokali

Kazimierz Korzan

Problematyka wyodrębnionych nieruchomości lokalowych w domach będących własnością komunalną nabiera oraz większego znaczenia. Jest ona częścią szerszego zagadnienia -- własności uregulowanej w kodeksie cywilnym. Zgodnie z ideą jedności porządku prawnego ustawodawca zamieścił w owym kodeksie przepisy upoważniające do kreowania odrębnych nieruchomości lokalowych oraz określające sposób zarządu rzeczą wspólną.

Wypracowanie przez orzecznictwo i literaturę zasad dotyczących ochrony praw współwłaścicieli budynków na kanwie wspomnianej regulacji pozwalało wykonywać te prawa zgodnie z ich interesami, mimo różnych perturbacji w zmienionych warunkach ustrojowych i społeczno-gospodarczych. Potwierdza to tezę, że spójność i jasność przepisów jest czynnikiem podstawowym dla utrzymania domów w stanie nadającym się do korzystania z nich. Wadliwe zaś przepisy doprowadzają do komplikacji izbędnych nieporozumień, zwłaszcza gdy są często w sposób nieskoordynowany zmieniane.

Takie zmiany prowadzą do niepewności prawa. Zwrócili już na to uwagę starożytni Rzymianie w słowach: Ubi ius incertum, ibi ius nullum (gdzie prawo niepewne, tam nie ma prawa) .

Trafność tego założenia uwypukla pogląd wyrażony przed półwiekiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament