Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopuła czy sygnaturka

21 sierpnia 1995 | Prawo | DF

Każda decyzja niebezpieczna

Kopuła czy sygnaturka

Danuta Frey

Na wokandę NSA wchodzi we wrześniu głośna sprawa drewnianej kopuły na kościele oo. Karmelitów Bosych pod wezwaniem św. Teresy w Przemyślu, absorbująca od dłuższego czasu najwyższe władze państwowe i wojewódzkie. Spór wokół niej nabrał znamion konfliktu politycznego i narodowościowego, w którym każda właściwie decyzja wydaje się niebezpieczna. Czy wyrok sądu coś tu zmieni?

"Konflikt powstały wokół demontażu kopuły kościoła oo. Karmelitów (dawnej katedry greckokatolickiej) dotyczy stosunków Polski z Ukrainą. Przedstawiałem problem premier Suchockiej i ministrowi Rokicie. Pragnę wyrazić nadzieję, że zabiegi konserwatorskie, wsparte powagą urzędu prezesa RM, przyczynią się do usunięcia istniejących kontrowersji i szybkiego rozwiązania problemu, który ma wszelkie szanse przeistoczyć się w niebezpieczny konflikt narodowościowy" -- pisał przed trzema laty Krzysztof Skubiszewski, minister spraw zagranicznych, do Tadeusza Zielniewicza, generalnego konserwatora zabytków.

Konserwator unieważnił w ub. r. wydaną w sierpniu 1992 r. decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Przemyślu, zezwalającą oo. karmelitom na rozbiórkę drewnianej kopuły na kościele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament