Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Dyplomaci Pana Boga

21 sierpnia 1995 | Świat | JM

Wysłannicy Stolicy Apostolskiej pojawiają się niemal we wszystkich punktach zapalnych na świecie. Próbują mediować i nie dopuścić do konfliktów zbrojnych. Z misją ochrony praw człowieka pielgrzymuje także Jan Paweł II, a jego wystąpienia na temat spraw międzynarodowych są głównym źródłem etycznej refleksji nad sytuacją współczesnego świata.

Dyplomaci Pana Boga

Jacek Moskwa z Rzymu

Kościół katolicki utracił ostatnio prymat -- jeżeli chodzi o liczbę wyznawców -- na rzecz islamu, ale jest jedyną wspólnotą religijną takich rozmiarów (ponad 900 mln wiernych) posiadającą scentralizowaną strukturę hierarchiczną. Dysponuje przy tym sprawną służbą dyplomatyczną. Chociaż zatem papież nie posiada -- poza malowniczymi gwardzistami szwajcarskimi -- owych dywizji, o które pytał kiedyś ironicznie Józef Stalin, to jednak jego wpływ opiera się, obok autorytetu religijnomoralnego, na doskonałej informacji oraz fachowości watykańskich reprezentantów. Wielu znawców -- między innymi Tadeusz Breza, autor głośnej "Spiżowej Bramy" -- wyrażało opinie, że dyplomacja Stolicy Apostolskiej jest najlepsza na świecie. Jeden z jej szefów, za Piusa XII, monsignor Tardini, świadomy wszystkich braków, zareagował na ten komplement ze zniecierpliwieniem: "Jeśli tak wygląda pierwsza, to proszę sobie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament