Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć w transporterze i helikopterze

21 sierpnia 1995 | Gazeta | NS

Bośnia: giną dyplomaci i "błękitne hełmy"

Śmierć w transporterze i helikopterze

Trzech wysokich rangą dyplomatów amerykańskich, udających się w sobotę do Sarajewa na spotkanie z władzami bośniackimi, zginęło w wypadku na północnym stoku Góry Igman. W niedzielę w katastrofie śmigłowca "Lynx", który wpadł do Adriatyku, śmierć poniosło 4 Brytyjczyków. ONZ oświadczyła w tym samym dniu, że serbski ostrzał muzułmańskiej enklawy Gorażde, w wyniku którego zginęło kilka osób, nie spowoduje riposty w postaci nalotów. Wcześniej grożono Serbom, iż odpowiedzią na ostrzał stref chronionych będą ataki lotnictwa NATO.

Francuski transporter opancerzony, którym jechała amerykańska delegacja, zsunął się z mokrej drogi do głębokiego rowu. Obserwatorzy ONZ w Sarajewie podali, że eksplodowały dwie miny. Inne źródła twierdzą, że słyszano odgłosy wybuchu zbiornika zpaliwem. Pojazd stanął w płomieniach. Śmierć ponieśli: specjalny wysłannik USA do byłej Jugosławii Robert Frasure, ekspert Departamentu Obrony Joseph Kruzel i przedstawiciel Krajowej Rady Bezpieczeństwa USA Nelson Drew. Zastępca sekretarza stanu USA Richard Holbrooke, główny mediator USA, podróżował innym transporterem.

Odcinek drogi, na którym wydarzyła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament