Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe Żaby, stare kłopoty

21 sierpnia 1995 | Kultura | BH

Camerimage '95

Nowe Żaby, stare kłopoty

W Toruniu trwają przygotowania do trzeciej edycji Festiwalu Operatorów "Camerimage".

Festiwal ten stał się jedną z najciekawszych polskich imprez filmowych. Jego organizatorzy z Fundacji "Tumult" wymyślili formułę, która okazała się atrakcyjna i potrzebna. Do tej pory nie było na świecie poważnej imprezy premiującej pracę operatorów filmowych. Dlatego do Torunia od dwóch lat zjeżdżają wielkie sławy, operatorzy nagradzani Oscarami, pracujący z najlepszymi reżyserami. Przez aulę Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika przewinęli się Sven Nykvist, Vittorio Storaro, Vilmos Zsigmont, Stuart Dryburgh, Conrad Hall, Henri Alekan i wielu innych. Byli także najlepsi operatorzy polscy z Witoldem Sobocińskim i Jerzym Wójcikiem na czele.

Teraz szefowie festiwalu Marek Żydowicz i Kazimierz Parucki przygotowują trzeci przegląd. Ma się on odbyć w dniach 2--9 grudnia 1995 roku. Organizatorzy wyciągnęli wnioski z krytycznych uwag, jakie w ubiegłym roku zgłaszali obserwatorzy i dziennikarze. Dlatego konkursowe filmy będą wybierane nieco inaczej niż w latach poprzednich. O Złote Żaby rywalizować będzie 5 tytułów zgłoszonych przez Europejską Federację Stowarzyszeń Operatorów, 3 filmy uhonorowane w 1995 roku nagrodami Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów, film...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament