Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Syndrom Tymińskiego

21 sierpnia 1995 | Kraj | RR

Można być symbolem samorządowca sukcesu, zostać ponownie wójtem, marszałkiem wojewódzkiego sejmiku i nie uniknąć referendum odwoławczego. Bo gdy wśród zarzutów pojawi się "niemoralność". .. Jak to się zdarzyło w Zielonkach koło Krakowa.

Syndrom Tymińskiego

Ktoś powie: cóż w tym szczególnego, że w jakiejś gminie dochodzi do referendum w sprawie odwołania rady, przecież łatwość sięgania po tę instytucję to dziecięca choroba naszej samorządowej demokracji. Ajednak w tym przypadku warto przyjrzeć się bohaterom i przebiegowi akcji, bo choć okoliczności nietypowe, mechanizm skądś dobrze znany. Tym razem przeniesiony na szczebel gminy.

Mentalność samorządowa w powijakach

Co do nietypowości: sama gmina ma specyficzny charakter i nie jest to bez znaczenia dla sprawy.

A więc podmiejska czy raczej przedmiejska. Niewiele tylko przesady w słowach, iż z okien wieżowców krakowskiego osiedla Prądnik Biały można zajrzeć do gabinetu wójta Zielonek. Do centrum miasta zaledwie 5 kilometrów. Więc po pierwsze nie jest to gmina typowo rolnicza. Po drugie -- tu najchętniej budują się dziś zamożniejsi krakowianie. Sporo hurtowni, warsztatów samochodowych etc. Ale i -- przy słabej integracji, a tak właśnie jest w samych Zielonkach, lepiej w niektórych innych wsiach gminy -- nieodłączny podział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 560

Spis treści
Zamów abonament