Arsenał minionych wieków
Doskonałym źródłem informacji o uzbrojeniu żołnierzy powstania styczniowego jest dokumentacja fotograficzna. W zaciszach atelier uczestnicy zrywu narodowego fotografowali się w pełnym rynsztunku bojowym.
Rewolwery wielostrzałoweGłównie oficerowie prezentują obok szabli także krótką broń palną - wielostrzałowe rewolwery kapiszonowe, zatknięte za pas bądź schowane w skórzanych kaburach. Korzyści płynące z posiadania wielostrzałowej broni dostrzeżono znacznie wcześniej aniżeli w wieku XIX. W Europie Zachodniej już w XVI wieku powstawały muszkiety i arkebuzy kołowe bądź kołowo-skałkowe, które miały np. dwa zamki odpalające poszczególne ładunki lub zamocowane obrotowe bębny w komorach, w których mieściły się ładunki. W tym wypadku wystarczyło obrócić ręcznie bęben, aby ładunek w komorze znalazł się na przedłużeniu lufy. Innym rozwiązaniem było zamocowanie kilku luf (wiązkowa broń); wówczas przed strzałem każdą z nich należało tak ustawić, aby jej otwór zapałowy dochodził do głównego, prowadzącego z panewki. Taka wiązkowa broń była dosyć popularna, szczególnie w pierwszej połowie XIX wieku, a pistolety o takiej konstrukcji zwano pieprzniczkami (egzemplarz taki należący do gen. Bema znajduje się dzisiaj w MWP w Warszawie). Liczne niedoskonałości takiej konstrukcji (ciężar, niedokładne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta