Siostrzyczki z ulicy Miodowej
D ziecięce pismo: "Dnia 4 XI byłyśmy na Wawelu w krypcie św. Leonarda. Złożyłyśmy hołd po raz ostatni ś. p. Panu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdyż 15 XII będzie trumna zamknięta i złożona do sarkofagu. Nasza Pani odmówiła "Wieczne odpoczywanie", a my okrążyłyśmy trumnę. Zwłoki Pana Marszałka są całkiem widoczne, gdyż trumna jest ze szkła. Po złożeniu hołdu drogim nam Zwłokom, opuściłyśmy kryptę w smutku i przygnębieniu". Te słowa zapisała uczennica czwartej klasy Miejskiej Szkoły Powszechnej nr 15 Eugenia Wollfeiler.
Cytat pochodzi z "Kroniki szkolnej uczennic żydowskich z lat 1933 - 1939". Spisały ją dziewczynki w wieku od siedmiu do trzynastu lat. Wiedziały, kim był Józef Piłsudski i jakie miał zasługi. W ich świadomości polskość była sprawą świętą, a poświęcenie dla innych oczywistym obowiązkiem. Rozumiały i szanowały odmienność religii swoich nauczycielek, bo spotykały się w szkole z szacunkiem dla swego wyznania. Z pięćdziesięciu kilku dziewcząt przeżyło siedem. Żadna z nich nie mieszka w Polsce.
Miejska Szkoła Powszechna nr 15 im. Klementyny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta