Wojna w Afryce Północnej
W pierwszej fazie walk w Afryce Północnej przeciwnikiem sił brytyjskich byli Włosi. 13 września 1940 roku 10. Armia włoska gen. Bertiego rozpoczęła z Libii ofensywę na Egipt. Słabe siły brytyjskie nie były w stanie powstrzymać włoskiej piechoty i czołgów. W ciągu trzech dni Włosi wdarli się na głębokość 100 km i zajęli Sidi Barrani. Droga do Aleksandrii stała otworem, ale z powodu strat i kurczenia się zapasów marszałek Graziani, głównodowodzący wojsk włoskich w Afryce, kazał wstrzymać natarcie. 3 października dyktator Włoch Benito Mussolini podczas spotkania z Hitlerem oświadczył, że do 15 października Afryka Północna będzie w rękach włoskich. Hitler obiecał wsparcie niemieckiej broni pancernej. Na teren walk udał się jako obserwator gen. von Thoma. Po powrocie do Berlina zameldował, że aby rozstrzygnąć działania w Afryce Północnej, trzeba wysłać co najmniej cztery dywizje pancerne. Ale Hitler planował na rok 1941 najazd na Związek Radziecki i nie chciał angażować tak dużych sił w Afryce. Zdecydował, że przerzuci do Libii tylko jedną dywizję pancerną.
6 grudnia 1940 roku rozpoczęła się brytyjska ofensywa przeciwko armii włoskiej o kryptonimie "Compass". Dowodzone przez gen. Richarda O'Connora siły Western Desert Forces weszły w głąb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta