Pogłębianie stereotypów
Andrzej Żbikowski zajął się ważnym fragmentem najnowszej historii Polski. Książka "U genezy Jedwabnego" to próba opisania losów społeczności żydowskiej pod okupacją sowiecką oraz w pierwszych dniach po wkroczeniu na te tereny armii niemieckiej. Szczególnie uważnie potraktowany został wątek stosunków polsko-żydowskich, o których tak ostre polemiki wywołała książka Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi".
Zasadnicza narracja pracy jest podzielona na pięć rozdziałów. Pierwsza część to opis okupacji sowieckiej widziany oczami żydowskich mieszkańców, druga - to ten sam problem oczami polskich mieszkańców. W rozdziale trzecim autor opisuje położenie ludności żydowskiej w świetle dokumentów sowieckich, w czwartym zaś relacjonuje pierwsze dni okupacji niemieckiej. Ostatnia część poświęcona jest wystąpieniom antyżydowskim, które miały miejsce głównie na Podlasiu w Łomżyńskiem w czerwcu i lipcu 1941 r. Praca zawiera również aneks omawiający "polityczne rozliczenia okupacyjne w Polsce w pierwszych latach po wojnie i ich wpływ na powstawanie głównych zbiorów źródeł dotyczących stosunków polsko-żydowskich w latach 1939 - 1941"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta