Kościół zbyt często milczący
Kościół zbyt często milczący
Ożywiona dyskusja po publikacji treści "wykładów" założyciela Radia Maryja jest nie tylko świadectwem sytuacji polskiego Kościoła, ale również odbiciem polskich problemów politycznych i ustrojowych. Nauczaniem toruńskiego redemptorysty zapewne mało kto by się zajmował, gdyby nie fakt, że uważany jest za jednego z patronów obecnie rządzących. Niemniej rozbieżność interpretacji publikacji tygodnika "Wprost", choćby na łamach "Rzeczpospolitej", pokazuje, że dyskusja na temat relacji państwa i Kościoła jest daleka od rozstrzygnięcia.
To nic złego – cechą tych relacji jest bowiem właśnie ich nierozstrzygalność. W każdej niemal poważniejszej sprawie będziemy zadawać pytania: Czy Kościół postąpił właściwie? Czy właściwie postąpiło państwo? I zawsze będziemy słyszeć głosy niezadowolonych, którzy będą krytykowali Kościół za zbytnie wtrącanie się w sprawy życia zbiorowego albo za bezczynność.
Metapolitycznie o aborcji
Dlatego nie zgadzam się z tezą o. Michała Palucha ("Hodowanie problemu Radia Maryja", "Rzeczpospolita", 27 lipca), że Kościół nie odrobił lekcji lat 90. On nieustannie szuka swojego miejsca w życiu społecznym. Nawet niezwykle inspirujący podział na politykę i metapolitykę jest nie zawsze precyzyjny w praktyce. Bo jak w jego świetle podejść do lustracji? Jak metapolitycznie odnieść się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta