Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszystkim się podobają francuskie reformy gospodarcze

03 sierpnia 2007 | Ekonomia | Wiesław Choiński
źródło: Nieznane

Nie wszystkim się podobają francuskie reformy gospodarcze Hasłem walki z bezrobociem Nicolas Sarkozy wygrał wybory prezydenckie we Francji. By jednak zrealizować obietnice, potrzebuje zgody na rozluźnienie paktu stabilizacji i wzrostu. Zgoda lub odmowa będzie jasnym sygnałem dla Polski o możliwości reformowania naszego kraju - zauważa pracownik Ministerstwa Gospodarki dr Wiesław Choiński

Z wlekanie z reformami strukturalnymi we Francji od lat 80. doprowadziło do takiego usztywnienia gospodarki, że konieczne się stało wprowadzenie daleko idących zmian, by przywrócić jej konkurencyjność. Popyt na produkty francuskie nieustannie maleje. Przedsiębiorcy zaś narzekają na zbyt wysokie podatki, sztywne prawo pracy i rozbuchany system socjalny.

Aby zdynamizować gospodarkę, Nicolas Sarkozy przedstawił plan głębokich reform obejmujący aktywną politykę przemysłową, uelastycznienie rynku pracy i obniżenie podatków dla firm. Ale zapowiedziany szok fiskalny nie będzie oznaczał walki z deficytem budżetowym, lecz raczej jego zwiększenie ponad 3 proc. PKB. W 2006 r. osiągnął on już wartość 2,6 proc.

Pakt stabilizacji i wzrostu wymyślono jednak nie po to, by...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4276

Spis treści
Zamów abonament