Nieprzewidywalny i niekończący się areszt tymczasowy
Od wejścia w życie kodeksu postępowania karnego (dalsze przepisy odnoszą się do k.p.k.) z 6 czerwca 1997 r. przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania na okres oznaczony, przekraczający terminy: roku w postępowaniu przygotowawczym i dwu lat do wydania wyroku przez sąd I instancji, może dokonać sąd apelacyjny, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie, na wniosek sądu, przed którym sprawa się toczy, a w postępowaniu przygotowawczym na wniosek właściwego prokuratora apelacyjnego. Wszystko to pod warunkiem, że konieczność taka powstała w związku z zawieszeniem postępowania karnego, przedłużającą się obserwacją psychiatryczną oskarżonego, przedłużającym się opracowywaniem opinii biegłego, wykonywaniem czynności dowodowych w sprawie o szczególnej zawiłości lub poza granicami kraju, celowym przewlekaniem postępowania przez oskarżonego bądź z powodu innych istotnych przeszkód, których usunięcie było niemożliwe (art. 263 § 4).
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 lipca 2006 r. (SK 58/03, DzU nr 141, poz. 1009) wskazał, iż wśród wymienionych w tym przepisie przesłanek przedłużenia aresztu, określenie "z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta