Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządowcy są wynagradzani inaczej niż pracownicy w firmach prywatnych

03 sierpnia 2007 | Dobra firma | Magdalena Kasprzak
źródło: Nieznane

TEMAT DNIA Samorządowcy są wynagradzani inaczej niż pracownicy w firmach prywatnych Osobom zatrudnionym w urzędach gmin czy marszałkowskich oraz w starostwach przysługują pensje liczone inaczej niż w firmach prywatnych. Określają je szczegółowo przepisy, nie zostawiając przełożonym dużej swobody w kształtowaniu ich wysokości

Każdy ma prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Ta podstawowa zasada rządzi relacjami wszystkich pracodawców i podwładnych. Nie ma przy tym znaczenia, czy ci ostatni podlegają przepisom szczególnym (branżowym) obejmującym węższe grupy zawodowe, czy też są opłacani według ogólnych reguł. Wynagrodzenie zaświadczoną pracę należy ustalić tak, by:

¦ odpowiadało rodzajowi zadań służbowych i kwalifikacjom wymaganym przy ich realizacji, ¦ uwzględniało ilość i jakość pracy.

Nie może być niższe od gwarantowanej ustawowo płacy minimalnej, która dla pełnoetatowca wynosi936zł oraz 748,80 zł w pierwszym roku zatrudnienia. Brak jest innych ograniczeń wysokości wypłaty. Oznacza to, że pracodawca może wynagradzać pracowników od kwoty minimalnej płacy wzwyż.

Zgodnie z pragmatyką służbową

Inaczej jest z poborami samorządowców. Każdemu z nich przysługuje, co oczywiste, przynajmniej pensja minimalna za miesiąc za pracę na pełnym etacie. Istnieją jednak górne limity ich zarobków, których poziom zależy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4276

Spis treści
Zamów abonament