Za wycięte drzewo czasem trzeba słono płacić
Najczęściej przedsiębiorca stanie przed koniecznością wycięcia drzew lub krzewów przy rozpoczynaniu inwestycji. Warto więc się zastanowić, gdzie postawić budynki oraz jak wytyczyć nową drogę czy parking, żeby koszty były jak najmniejsze. A mogą one sięgać nawet setek tysięcy złotych.
Warto też sprawdzić, czy można zmniejszyć opłaty za wycięte drzewa, gdyż ustawa o ochronie przyrody daje takie możliwości. Sięgnięcie po piłę bez zezwolenia nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli urząd się o tym dowie, to opłata będzie kilkakrotnie większa.
Inwestorzy muszą też pamiętać, żeby prace na terenach, na których znajduje się zieleń, wykonywać szczególnie ostrożnie. W przeciwnym razie mogą zostać obciążeni kosztami za zniszczenie zieleni.
Najpierw zezwolenie, potem wycinkaZ art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody wynika, że usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wymaga zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
Czasami na wycinkę zezwala kto inny, np. wojewódzki konserwator zabytków - na wycięcie drzew lub krzewów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta