Firmy inwestujące w nowatorskie projekty mogą się starać o preferencyjne kredyty
Kredyt technologiczny na podstawie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (DzU nr 179, poz. 1484) jest tworzony w głównej mierze z budżetu państwa. Udziela go Bank Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z decyzją ministra gospodarki, opartą na krajowych i unijnych normach prawnych, o środki z FKT mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy planują inwestycje o charakterze innowacyjnym. Chodzi o realizację przedsięwzięcia, które polegałoby na wdrożeniu i uruchomieniu nowej technologii - własnej lub nabytej. Może mieć ona formę patentu, licencji, know-how itp. W konsekwencji jej wdrożenia na rynku musi się pojawić nowy lub zmodernizowany produkt bądź usługa.
Przewaga kredytu technologicznego nad tradycyjną dotacją polega na tym, że nie wymaga on finansowania pomostowego. Beneficjent otrzymuje bowiem środki na sfinansowanie przedsięwzięcia przed, a nie po jego zrealizowaniu. Kwota kredytu nie może przekroczyć 2 mln euro i pokrywa do 75 proc. kosztów przedsięwzięcia. Po ukończeniu procesu produkcji w momencie komercjalizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta