Flamenco‚ słodkie wino i Picasso
Muzyka, winorośl i najsłynniejszy artysta XX wieku – oto trzy skarby prowincji Malaga i jej stolicy o tej samej nazwie
Wspaniale położony u podnóża Gór Betyckich nad Morzem Śródziemnym port liczy sobie ponad 2 tysiące lat. W 2016 roku ma być stolicą kulturalną Europy. Już przygotowuje się do tej roli, ale biorąc pod uwagę tradycyjną hiszpańską mananę‚ ponad osiem lat może nie wystarczyć. Na Południu mało kto liczy się z czasem. Dowodem – wszechobecne banery anonsujące 125. rocznicę urodzin Picassa... niezdjęte od ubiegłego roku.
Ambicje miasta poparła Carmen Thyssen-Bornemisza‚ popularnie zwana Titą, ex-Miss Hiszpanii. Wdowa po baronie Hansie Heinrichu Thyssen-Bornemisza, słynnym kolekcjonerze i założycielu muzeum swego imienia w Madrycie. Kilka miesięcy temu obwieściła ona‚ że za trzy‚ cztery lata otworzy w Maladze filię madryckiego muzeum. Już wybrała historyczną rezydencję‚ którą zaadaptuje na muzeum.
Spadek po Picassie
Moim cicerone po Maladze i okolicy jest Paweł Rosak‚ od sześciu lat osiadły tam muzyk i producent płyt. Entuzjasta tradycyjnej andaluzyjskiej muzyki, w wielu wariantach, od jazzu po pop.
Najpierw oprowadza mnie po Museo Picasso mieszczącym się we wspaniałym XVI-wiecznym renesansowym Palacio de Buenavista otwartym w 2003 roku. W stałej ekspozycji – legat przekazany miastu przez Christinę Ruiz-Picasso‚ wdowę po najstarszym synu Pabla. Oprócz 133 prac do muzeum trafiły 22 obiekty podarowane przez wnuka Pabla. W sumie obrazy tworzą zespół pokazujący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta