Dobre emocje hartują śmiało ciało
Jesienią równie ważne jak noszenie ciepłego szalika jest dbanie o dobre kontakty międzyludzkie
„Krzepiące związki mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, natomiast związki toksyczne mogą je niszczyć niczym działająca powoli trucizna” – pisze Daniel Goleman w swojej najnowszej książce „Inteligencja społeczna” (Rebis, 2007). Nie ma wątpliwości, że ten najpopularniejszy dzisiaj na świecie psycholog się nie myli.
Trwanie w przygnębiającym związku z drugą osobą podnosi stężenie hormonów stresu. Ich poziom może być na tyle szkodliwy, by spowodować uszkodzenie genów sterujących pracą komórek zwalczających wirusy – udowodnił w swoich badaniach John Cacioppo, psycholog z Uniwersytetu w Chicago.
Ale niekorzystnie na zdrowie wpływa także brak jakichkolwiek relacji. Z prac tego samego naukowca wynika, że w przypadku niektórych osób samotność może być równie szkodliwa jak siedzący tryb życia, a nawet palenie papierosów.
Wciąż za mało wiemy
Wiedza na temat związków między ludzką psychiką a odpornością nazywa się psychoimmunologią. Jej popularność rośnie wprost proporcjonalnie do zainteresowania naukowców stanami emocjonalnymi człowieka – szczęściem czy smutkiem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta