Nowoczesna produkcja plus badania naukowe
Dzięki niej ma to być region nowoczesnych technologii, europejskie zagłębie przemysłu lotniczego
Założyciel Stowarzyszenia Dolina Lotnicza i prezes największej polskiej fabryki lotniczej WSK PZL Rzeszów, Marek Darecki marzy, by Podkarpacie powtórzyło powojenny sukces niemieckiej Bawarii. Jest na dobrej drodze. Promocja Doliny Lotniczej w świecie już spowodowała, że położonym przy granicy z Ukrainą regionem – z przedwojennymi tradycjami lotniczymi oraz dobrze wyszkoloną i tanią kadrą – zaczęły się interesować międzynarodowe koncerny lotnicze.
Siłą napędową jest WSK Rzeszów, największy i najnowocześniejszy zakład lotniczy w tej części Europy. Należy on do kanadyjskiego Pratt & Whitney wchodzącego w skład amerykańskiego koncernu United Technologies Corporation. To w Rzeszowie montowane są silniki do F–16 dla koncernu Lockheed Martin. Oprócz WSK Rzeszów do Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza należy 65 podmiotów, w tym liczące się w świecie zakłady tej branży.
Zaczęło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta