Potwierdzanie rabatów niezgodne z konstytucją
Przepis uzależniający pomniejszenie VAT o sumę udzielonych rabatów od potwierdzenia odbioru faktury korygującej jest niekonstytucyjny. Będzie jednak funkcjonował jeszcze rok
Trybunał Konstytucyjny odroczył wejście w życie wydanego wczoraj wyroku, w którym orzekł, że § 16 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu VAT jest niezgodny z konstytucją.Stwierdził, iż został on wydany z naruszeniem określonych w konstytucji zasad tworzenia aktów wykonawczych oraz nakazu ustanawiania ulg i ciężarów podatkowych tylko w ustawie.
Minister zmienił ustawę
Obliczanie, pobranie i odprowadzenie VAT do budżetu jest obowiązkiem sprzedawcy. Może on obniżyć podstawę opodatkowania, a efekcie VAT należny m.in. o prawnie udokumentowane i dopuszczalne rabaty i bonifikaty. Tymczasem zakwestionowany przez rzecznika praw obywatelskich fragment § 16 ust. 4 stanowi, że pozwala na to dopiero uzyskanie przez udzielającego rabatu potwierdzenia odbioru przez nabywcę faktury korygującej.
Zdaniem rzecznika minister przerzucił w ten sposób na sprzedającego obowiązki organów podatkowych i bezprawnie uzależnił jego prawo do obniżenia podatku należnego od potwierdzenia korekty. – Jest to okoliczność niezależna od sprzedającego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta