Akt notarialny daje większe gwarancje
Osoba, która kupuje mieszkanie u dewelopera, powinna zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Wtedy ma gwarancję, że ani cena lokalu, ani inne warunki umowy się nie zmienią
Umowę przedwstępną można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego.
Najczęściej stosuje się tę pierwszą możliwość, bo to nic nie kosztuje. Tymczasem forma notarialna jest dużo bardziej bezpieczna.
Pamiętaj! Akt notarialny to dodatkowy koszt taksy notarialnej, ale bardzo często notariusze pobierają niższe wynagrodzenie, jeżeli zagwarantuje się im, że także u nich zostanie zawarta umowa przenosząca własność.
Forma notarialna daje przede wszystkim gwarancję, że ani cena lokalu, ani inne warunki umowy się nie zmienią. Obie strony umowy mają bowiem obowiązek dotrzymać zawartych w niej postanowień.
Gdyby deweloper chciał wycofać się z umowy, osoba dysponująca notarialną umową przedwstępną ma prawo żądać w sądzie cywilnym przeniesienia własności mieszkania. Orzeczenie sądu zastępuje wówczas oświadczenie woli dewelopera.
Temu, kto podpisał zwykłą umowę, przysługuje tylko roszczenie odszkodowawcze, i to zazwyczaj w granicach wyznaczonych stosunkowo niskimi karami umownymi. W praktyce oznacza to, że może żądać tylko zwrotu wpłaconych pieniędzy.
Wpis do księgi wieczystej
Forma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta