Porozumienia cenowe: dopiero trzecie czy już trzecie
Polskie doświadczenia w zawieraniu porozumień cenowych nie odbiegają w znaczącym stopniu od międzynarodowych – uważają doradcy podatkowi w grupie ds. cen transferowych w Firmie Doradczej KPMG
Na początku listopada 2007 r. zostało zawarte trzecie porozumienie cenowe od momentu wprowadzenia tej instytucji do ordynacji podatkowej, tj. od początku 2006 r.? Dwa lata obowiązywania procedury i trzy decyzje. Czy to za mało? Czy niezadowolenie prezentowane przez część doradców wynika z typowej polskiej przypadłości i skłonności do narzekania czy też jest rzeczywiście uzasadnione?
Decyzja ministra
Porozumienie cenowe to decyzja, w której minister finansów akceptuje metody kalkulacji oraz wysokość cen stosowanych przez podatnika w transakcjach z podmiotami powiązanymi (np. cen stosowanych w ramach grup kapitałowych).
Według nieoficjalnych informacji uzyskanych w Ministerstwie Finansów dotychczas skierowano ponad 40 nieformalnych zapytań w sprawie porozumienia. W efekcie w ciągu dwóch lat obowiązywania procedury złożono 15 formalnych wniosków o zawarcie porozumienia. Zważywszy, że w pierwszych sześciu –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta