Ta szalona sztuka lat dwudziestych
Pierwsza w Polsce gigantyczna panorama sztuki z lat 1918 – 1939. Pięćset eksponatów z ponad 20 muzeów i prywatnych zbiorów; malarstwo, rzeźba i sztuka zdobnicza
Kuratorka Katarzyna Nowakowska-Sito pracowała nad “Wyprawą w dwudziestolecie” od pięciu lat. Przygotowany przez nią pokaz uświadamia różnorodność współistniejących w latach 20. i 30. plastycznych koncepcji – od tradycji po awangardę. Przywołuje także największe indywidualności tamtych lat.
Przez czas i problemy
Ogromny materiał kuratorka podzieliła na 12 rozdziałów. Chronologiczny układ splata się z najgorętszymi w tamtych latach tematami. Podróż zaczyna się w hallu “Portretem wielokrotnym”. Tytuł zapożyczony od słynnego zdjęcia Witkacego w carskim mundurze, na którym artysta pojawia się w pięciokrotnym lustrzanym odbiciu. Eksperyment fotograficzny z 1917 roku zderzony został z pracami bardziej zachowawczymi, lecz odzwierciedlającymi euforyczną aurę po odzyskaniu niepodległości. I tak mało znany portret Haliny Dąbrowskiej ukazuje wzorcowego przedstawiciela nowych czasów z szykownym rekwizytem – telefonem. Międzywojennej mody można uczyć się z obrazów Ludomira Ślendzińskiego, który, choć stylizował postaci, z pietyzmem odtwarzał detale ich fizjonomii i stroju.
Wąski korytarz prowadzący do dolnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta