Kto i na jakich zasadach może zaciągnąć kredyt z dopłatą
Rodzina, która nie ma własnego mieszkania, może kupić je za kredyt dotowany z budżetu państwa. Przez osiem lat będzie płacić tylko połowę odsetek.
Jest to oferta skierowana do ściśle określonej grupy osób. Określa ją ustawa z 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (DzU z 2006 r., nr 183, poz. 1354 ze zm.). Kredyt nie jest na razie popularny, ponieważ można go otrzymać, tyko gdy cena metra kupowanego mieszkania nie przekracza ustalonego przez przepisy pułapu (patrz obok).
Dla kogo kredyt
Z kredytu preferencyjnego mogą skorzystać tylko małżeństwa oraz samotni wychowujący dzieci (które nie skończyły jeszcze 25 lat). W momencie zawarcia umowy kredytu nie mogą one dysponować też tytułem prawnym do innego mieszkania.
Ustawa robi wyjątek dla najemców oraz posiadaczy mieszkań lokatorskich w spółdzielniach mieszkaniowych. Mogą oni zaciągnąć kredyt, ale muszą się zobowiązać pisemnie do zrzeczenia się tych praw w ciągu sześciu miesięcy od czasu zamieszkania.
Na jakie lokum
Pieniądze można dostać na:
- zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym lub pierwotnym. Może to być lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny na własność (również dom w budowie) lub spółdzielcze własnościowe prawo,
- budowę domu jednorodzinnego przez kredytobiorcę,
- nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego, np. adaptację strychu na mieszkanie,
- adaptację budynku lub lokalu niemieszkalnego w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta