Jak najwięcej odzyskać od upadłego
Rozmowa: Piotr Zimmerman, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, specjalista prawa upadłościowego
Rz: Niedawny raport NIK o upadłościach w przedsiębiorstwach państwowych i spółkach Skarbu Państwa wykazał, że ponad 80 proc. środków ze sprzedaży masy upadłościowej oraz z bieżącej działalności pochłaniają koszty postępowań upadłościowych, a tylko 12 proc. zostaje dla wierzycieli. Czy tych niekorzystnych proporcji nie można odwrócić?
Piotr Zimmerman: W pewnym zakresie można. Postępowanie będzie efektywne, jeśli szybko zostanie ogłoszona upadłość, niezwłocznie po powstaniu stanu niewypłacalności. Można to osiągnąć dwiema drogami: po pierwsze, naciskając na zarządy przedsiębiorców (za pomocą instrumentów prawa cywilnego gospodarczego i karnego), by terminowo składali wnioski, po drugie, wierzyciele też nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku w płonnej nadziei, że dłużnik w końcu zapłaci. Postępowanie będzie też efektywne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta