Od początku roku inne zasady
Jedynie zameldowanie na pobyt stały, i to przez 12 miesięcy, może dziś uchronić sprzedających swoje domy czy mieszkania nabyte po 1 stycznia 2007 r. od zapłaty 19-proc. podatku dochodowego
Minął pierwszy rok obowiązywania zmienionych przepisów ustawy o PIT, które wprowadziły radykalną zmianę w opodatkowaniu nieruchomości. Sprowadziła się ona nie tylko do podwyższenia stawki z 10 do 19 proc., lecz także podstawy opodatkowania. Zamiast płacić zryczałtowaną stawkę od przychodu, osoby sprzedające domy, grunty lub lokale mieszkalne po 1 stycznia 2007 r. płacą ją od dochodu (art. 30e ustawy o PIT).
Uwaga na koszty
Trudno jednoznacznie przesądzić, jaka forma opodatkowania jest korzystniejsza – ta, która obowiązywała do końca 2006 r., czy może obecna. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Na pewno zaletą obecnego rozwiązania jest możliwość pomniejszenia uzyskanego przychodu o poniesione koszty. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 6c ustawy o PIT koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Warto pamiętać, że za udokumentowane koszty ustawa uznaje te, na potwierdzenie których mamy fakturę VAT.
Przy ustalaniu podstawy opodatkowania uwzględnić zatem można koszty związane z nabyciem lokalu, w tym także VAT, jeśli mieszkanie jako nowe kupiliśmy od dewelopera, a także koszt pośrednika, wydatki na ogłoszenia do gazety, na odnowienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta