Inflacja zaskoczyła inwestorów
Wczorajsze dane o inflacji (wyniosła ona w grudniu 4 proc. w ujęciu rocznym) zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów przyczyniły się do wzrostu ceny obligacji. Dlaczego? Bo większość inwestorów nie wierzyła w prognozy i sądziła, że inflacja będzie wyższa niż 4 proc.
Od kolejnych danych GUS będzie zależało, czy papiery skarbowe nadal będą drożeć. Dziś dowiemy się, jak rosły płace. Ekonomiści oczekują, że wynagrodzenia w grudniu 2007 r. wzrosły o 10,6 proc. rok do roku.
Najnowsze informacje o inflacji nie wpłynęły natomiast na kursy złotego. Nasza waluta wobec euro przez cały dzień się umacniała, po godzinie 17 kurs (euro/zł) zaczął spadać. Kurs dolara do złotego do godz. 10 piął się w górę, później złoty odrabiał straty, by tuż przed godz. 16 znów się osłabić. Około 17 kurs dolara do złotego po raz kolejny we wtorek zaczął spadać. Na koniec sesji za euro płacono 3,5812 zł, a za dolara 2,4093 zł. Po opublikowaniu serii danych makroekonomicznych w USA doprowadziło od osłabienia dolara na rynku międzybankowym w Nowym Jorku. Kurs dolar spadł do 1,4911 za euro z 1,4870 euro przed publikacją danych. Po południu naszego czasu amerykańska waluta zaczęła się wzmacniać.