Firmy stawiające na badania i rozwój mogą liczyć na wsparcie
W najbliższych sześciu latach polskie firmy mogą liczyć na dofinansowanie wydatków na badania i rozwój. Wspierana będzie własna aktywność oraz współpraca z jednostkami naukowymi
Zamysłem autorów programów operacyjnych było stworzenie możliwości finansowania całego procesu – od pomysłu na nowe rozwiązania przez przeprowadzenie badań nad ich opracowaniem aż do wdrożenia pomysłu w przemyśle. W tym artykule chcemy przedstawić najbardziej atrakcyjne dla przedsiębiorstw możliwości, które dotyczą najczęściej występujących w ich działalności obszarów. Są to działania dostępne zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw.
Od fazy badań do wdrożenia
Bardzo często przedsiębiorstwa wprowadzają nowe produkty i technologie po przeprowadzeniu samodzielnych badań lub kupieniu ich wyników od jednostek zewnętrznych. Dotychczas mogły ubiegać się oddzielnie o dotacje badawcze, a później inwestycyjne. Teraz będą mogły od razu złożyć jeden wniosek na dwa etapy, pozyskać i rozliczyć jedną dotację. Przedsiębiorstwa planujące tego typu przedsięwzięcia będą mogły składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która na ten cel będzie dysponować budżetem o wartości ponad 780 mln zł w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”, działania 1.4 – 4.1.
Projekt przygotowany przez firmę powinien przewidywać dwa etapy. Pierwszy to faza badawcza, na którą składają się badania przemysłowe (dofinansowanie od 25 do 45 proc. kosztów) i eksperymentalne prace rozwojowe (dofinansowanie od 30 do 70...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta