Kto bojkotem wojuje
Byłoby ironią losu, gdyby olimpijski bojkot uderzył w Chiny – państwo, które z powodów politycznych na długo odwróciło się kiedyś od igrzysk
Przez okres powojenny, aż do igrzysk w Seulu (1988), bojkoty były zmorą ruchu olimpijskiego. Najsłynniejsze są te z roku 1980 (igrzyska w Moskwie) i cztery lata później w Los Angeles, ale państwem, które najwytrwalej ignorowało igrzyska, były Chiny, dziś pouczające, że polityki ze sportem mieszać nie można.
Przez całą erę Mao Tse-tunga Chiny Ludowe były pokłócone z MKOl o Tajwan. W 1949 roku komitet olimpijski uciekł na tę wyspę razem z Czang Kaj-szekiem i utrzymywał, że nadal reprezentuje całe Chiny.
MKOl, chcąc zgody, zaproponował, żeby na igrzyska przyjeżdżały dwie chińskie reprezentacje, ale to było nie do przyjęcia najpierw dla władz z Tajwanu (nie wysłały ekipy do Helsinek w 1952 r.), a potem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta