Przejęcie nie oznacza likwidacji
Inaczej, niż ma to miejsce w przypadku łączenia się spółek‚ w wyniku przejęcia w znaczeniu ekonomicznym zarówno przejmujący, jak i spółka celowa zachowują formalną odrębność
Żaden z podmiotów uczestniczących w przejęciu w znaczeniu ekonomicznym nie ulega bowiem zwykle likwidacji po zakończeniu transakcji‚ co jest regułą w przypadku łączenia się spółek (por. art. 493 § 1 k.s.h. i powyższe uwagi).
Angielskojęzyczny termin acquisition nie powinien być (choć często ma to miejsce w praktyce) utożsamiany z łączeniem się spółek. Oznacza on bowiem wszelkie działania prawne lub faktyczne tzw. przejmującego‚ które prowadzą do uzyskania prawnego lub faktycznego wpływu na tzw. spółkę celową (ang. target company).
Jak uczą doświadczenia z praktyki‚ nierzadko przejęcie spółki jest pierwszym etapem procesu koncentracji gospodarczej‚ którego zwieńczeniem jest dopiero połączenie spółki (spó-łek) celowej (-ych) i przejmującej.Choć przykłady przejęć można by mnożyć‚ w praktyce najczęściej mamy do czynienia z:
- nabyciem pakietu udziałów (akcji) gwarantującego znaczący wpływ na spółkę (szczególnym przypadkiem jest nabycie tzw. złotego udziału – złotej akcji)‚ wskutek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta