Jak opodatkowane są umowy cash poolingu
Szansa na korzystniejsze gospodarowanie nadwyżkami finansowymi to główna korzyść z cash poolingu. Zanim jednak przedsiębiorca się na niego zdecyduje, powinien przeanalizować umowę. Od jej treści zależy bowiem, czy i jakie podatki zapłaci
W obrocie gospodarczym coraz częściej pojawia się cash pooling, nazywany też umową o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową lub umową konsolidacji rachunków bankowych.
Spółki mogą liczyć na korzyści
Usługa cash poolingu umożliwia wzajemne bilansowanie sald rachunków należących do spółek z tej samej grupy kapitałowej. Dzięki silniejszej pozycji negocjacyjnej grupa może uzyskać od banku korzystniejsze warunki pozyskiwania środków finansowych. Pozwala to efektywniej wykorzystywać posiadane środki pieniężne, poprzez obniżenie kosztów odsetkowych, przy jednoczesnej możliwości zwiększenia przychodów finansowych >patrz przykład.
Pokazuje on korzyści płynące z cash poolingu dla grupy kapitałowej (wynik odsetkowy +0,5 zamiast –3,5). Jeśli dodatkowo przyjmiemy, że spółki ustalą oprocentowanie z wykorzystania wspólnych środków na poziomie 2 proc., cash pooling wpłynie pozytywnie również na wynik każdego z uczestników systemu. W takim bowiem wypadku spółka C uzyska dostęp do środków oprocentowanych na poziomie 2 proc. (zamiast 3 proc. w banku), co automatycznie oznacza, że także 2 proc. otrzymają spółki A i B (zamiast 1 proc. w banku), oczywiście tylko od tej puli, która zostanie wykorzystana na pokrycie zadłużenia C. Pamiętajmy jednak, że płatności te przeprowadzane między uczestnikami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta