Fiskus nie pozwala rozliczać jednorazowo opłaty wstępnej
Organy podatkowe twierdzą, że czynsz inicjalny jest kosztem całej umowy i jako taki powinien być rozliczany proporcjonalnie do czasu jej trwania. Są jednak argumenty za tym, by zaliczać go do kosztów w momencie poniesienia
W praktyce leasing przyjmuje różne wersje, o różnych skutkach podatkowych dla korzystającego. Cechą wspólną łączącą różne warianty umów leasingowych jest opłata wstępna (zwana czynszem inicjalnym). Opłata ta ponoszona jest przy zawieraniu samej umowy. Jest to opłata warunkowa, bez której umowa leasingu nie może dojść do skutku. Równocześnie jej wniesienie jest niezależne od uzgodnionego okresu trwania umowy i co do zasady nie podlega zwrotowi w razie jej zakończenia przed planowanym terminem.
Sądy niezdecydowane
Często wysokość opłaty wstępnej odbiega od wysokości pozostałych rat leasingowych. A to wywołuje wątpliwości przedsiębiorców co do uznania jej za składową samej usługi leasingu dotyczącej całego okresu obowiązywania umowy. Wątpliwości te potwierdza orzecznictwo. Na przykład Naczelny Sąd Administracyjny uznał rozliczanie czynszu inicjalnego za koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do całego okresu trwania umowy (wyrok z 5 lutego 2003 r., I SA/Lu710/2002). Innym razem Sąd Najwyższy potraktował tę opłatę jako niestanowiącą wartości przedmiotu umowy, ale odrębną usługę (wyrok z 7 maja 2002 r., III RN 42/2001).
Rozliczanie kosztów poprzednio...
Do końca 2006 r. koszty uzyskania przychodów były potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczyły. W wydawanych wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta