Nieterminowe przesłanie zestawienia nie skutkuje wyższą stawką podatku
Sprzedawca oleju opałowego, który z opóźnieniem złoży w urzędzie celnym zestawienie oświadczeń nabywców, nie powinien z tego powodu płacić podwyższonej stawki podatku akcyzowego
Żaden przepis nie nakłada na niego takiej sankcji.
Jak udokumentować obrót olejem
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (DzU nr 87, poz. 825 ze zm.) dokumentacja obrotu (sprzedaży) oleju opałowego, w stosunku do którego zastosowano obniżoną stawkę podatku akcyzowego, następuje poprzez:
- odbiór od nabywcy oleju oświadczenia, w którym oznajmia on, wskazując przy tym swoje dane osobowe i adresowe, że przeznaczy go na cele opałowe. Oświadczenie to może być ujawnione w treści faktury VAT dokumentującej sprzedaż albo w odrębnym dokumencie, którego sporządzenie jest obowiązkowe w każdym przypadku sprzedaży oleju dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (§ 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia);
- przekazanie naczelnikowi urzędu celnego do 25 dnia miesiąca następującego po tym, w którym sprzedano olej opałowy (tj. po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy) miesięcznego zestawienia oświadczeń, o których mowa powyżej. Zestawienie to powinno zawierać: nazwę i siedzibę podmiotu obowiązanego do jego przedłożenia (w praktyce nazwę i siedzibę sprzedawcy), wyszczególnienie dat składanych oświadczeń, datę i podpis sprzedawcy oraz kopie oświadczeń nabywców (§ 4 ust. 4 i 5 rozporządzenia).
Urzędy chcą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta