Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wydatki na przygotowanie wniosku o refundację powinny być kosztem

21 kwietnia 2008 | Dobra firma | Grzegorz Grablewski Łukasz Janowski

Firma ubiegająca się o dotację może mieć problemy z rozliczeniem kosztów doradztwa. Fiskus odmiennie bowiem traktuje różne formy pozyskania kapitału

Przedsiębiorcy planując inwestycje, często stają przed koniecznością pozyskania dla nich finansowania. Wybierając je, kierują się czynnikami biznesowymi. Zapominają, że niektóre źródła finansowania mogą wywoływać negatywne skutki podatkowe lub co najmniej grozić takim ryzykiem i to już na etapie ubiegania się o nie. Przykładem są dotacje na nowe inwestycje.

Wydatki na przygotowanie wniosku

Organy podatkowe odmawiają np. uznania za koszt podatkowy wydatków związanych z wnioskami o przyznanie refundacji. W interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 stycznia 2008 r. (ITPB3/423-174/07/ MT) czytamy, że „refundacja kosztów realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na lata 2004 – 2006 nie stanowi przychodu podatkowego spółki. Tym samym wydatki związane z przygotowaniem wniosku o przyznanie tej refundacji przez firmę doradczą nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie odnoszą się one do przychodu podatkowego”. Stanowisko to jest jednak kontrowersyjne.

W analizowanym przez izbę przypadku spółka poniosła wydatki związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu realizowanego w ramach SPO „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”. Wniosek przygotowany był we współpracy z firmą doradczą. Koszty związane z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 7995

Spis treści
Zamów abonament