Jak korzystać z pierwszeństwa nabycia akcji
Radzi prof. Stanisław Sołtysiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, partner w Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak
Rz: W poprzedniej rozmowie mówił pan profesor o prawie pierwszeństwa nabycia udziałów i ograniczeniach rozporządzania prawami udziałowymi w spółce z o. o („Nie można więzić wspólników”, „Rz” z 23 kwietnia). Jak to wygląda w spółce akcyjnej?
Stanisław Sołtysiński: Skutki statutowych ograniczeń są podobne, lecz należy podkreślić istotne różnice. W spółce akcyjnej statutowe ograniczenia rozporządzania akcjami dotyczą akcji imiennych (art. 337 § 2 kodeksu spółek handlowych). Umowne ograniczenia rozporządzania akcjami, wywierające skutki między stronami kontraktu, mogą natomiast obejmować zarówno akcje imienne, jak i akcje na okaziciela (art. 338 k.s.h.).
Przypomnijmy, jakie skutki wywołuje przewidziane w statucie prawo pierwszeństwa nabycia lub inne ograniczenia rozporządzania akcjami imiennymi. Czy są one takie same jak w spółce z o.o.?
Dominuje pogląd, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta