Nieprzekształcalne przedsiębiorstwa
Prawo gospodarcze nie dostrzega potrzeby zachowania ciągłości bytu przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną. Nie zapewnia możliwości rozwoju bez konieczności jego prawnej dezorganizacji – dowodzi biegły rewident, doradca podatkowy, prezes zarządu firmy audytorsko-konsultingowej Wessly sp. z o.o.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zorganizowaną w formie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, nie ma szansy, aby bez naruszenia status quo przekształcić formę prowadzonej działalności z przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną na przedsiębiorcę osobę prawną: jednoosobową spółkę z o.o. czy spółkę akcyjną. Problem nie dotyczy braku fizycznej możliwości utrzymania struktury organizacyjnej takiego przedsiębiorstwa, lecz braku jego autonomiczności prawnopodatkowej, adekwatnej do praw i obowiązków wynikających z występujących w nim zdarzeń gospodarczych.
Interdyscyplinarność procesu przekształcenia formy prawnej prowadzonej działalności wymaga szczególnie jasnych i jednoznacznych przepisów. Uregulowania dotyczące aspektów formalnoprawnych przekształcenia, majątkowych czy wreszcie prawnopodatkowych nie mogą być źródłem dowolnych interpretacji urzędniczych. Przedsiębiorczość, podstawowy nośnik naszego wzrostu gospodarczego, musi być wspierana przepisami, które zapewnią bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Kształtowanie różnych form przedsiębiorczości oraz naturalne procesy rozwoju powinny mieć podstawy prawne na tyle trwałe, aby nikt nie mógł ich „po czasie” podważać.
Miało być inaczej
Jeszcze nie tak dawno z przepisów wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 1a) wynikało, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta