Jak opodatkowani są pracujący w Polsce cudzoziemcy
Zatrudniając w firmie cudzoziemca, trzeba ustalić gdzie ma rezydencję podatkową. Od niej zależy bowiem, czy uzyskiwane przez niego dochody będą opodatkowane w Polsce i w którym urzędzie skarbowym powinien się rozliczyć
Przy określaniu rezydencji podatkowej cudzoziemca trzeba stosować przede wszystkim przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Mówią one, że osobą posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce (polskim rezydentem podatkowym) jest osoba fizyczna, która:
- posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.Spełnienie choćby jednego z tych warunków wystarczy, by cudzoziemiec był uznany za polskiego rezydenta podatkowego.
Pamiętajmy jednak, że ustawę o PIT trzeba stosować z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Oznacza to, że obowiązek podatkowy ciążący na cudzoziemcu zgodnie z polskimi przepisami może podlegać modyfikacjom wynikającym z postanowień umowy zawartej z krajem, którego rezydentem podatkowym jest przyjeżdżający do Polski cudzoziemiec (jeśli po przyjeździe pozostaje rezydentem podatkowym w swoim kraju macierzystym).
Centrum interesów osobistych...
Ustalając, gdzie znajduje się centrum interesów osobistych cudzoziemca, trzeba uwzględnić wszelkie jego powiązania rodzinne, towarzyskie, społeczne, polityczne, kulturalne, związane z zainteresowaniami itp. Dotychczasowa praktyka organów podatkowych i wydawane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta