Kontrakt menedżerski nie pozbawia prawa do ryczałtu ewidencjonowanego
Przedsiębiorca może płacić ryczałt od przychodów, mimo że dodatkowo podpisał kontrakt menedżerski. Rozlicza go według skali podatkowej
Dzieje się tak, bo przychody ze świadczenia usług na podstawie kontraktu menedżerskiego kwalifikowane są dla celów podatkowych do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
– Mam działalność gospodarczą. Świadczę usługi opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Teraz podpisałem z jedną z firm kontrakt menedżerski. Czy będę mógł nadal płacić ryczałt od przychodów z działalności, czy też wszystkie zarobione pieniądze będę musiał opodatkować na zasadach ogólnych?
Tego rodzaju wątpliwości mogą pojawiać się u przedsiębiorców z uwagi na treść przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Art. 8 tej ustawy mówi, że opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody ze świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Wymienia on m.in. usługi zarządzania. Założenie to jest jednak w tym wypadku błędne, co potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie w interpretacji z 28 lutego 2007 r. (IUS.DO/415/24/MC/ 07).
Decyduje rodzaj przychodu
Sytuacja była podobna do opisanej w pytaniu. Podatnik pytał, czy możliwe jest opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta